CSWU
MENU
starwars
FB INSTAGRAM YOUTUBE SPOTIFY

O nás

Czech Star Wars Universe (CSWU) je informační server o fenoménu Star Wars a slouží jako zastřešující organizace českého fandomu. Denně přináší seriózní novinky o filmech, seriálech, literatuře, hrách s tématikou Hvězdných válek. Pravidelně a ve spolupráci s partnery (např. oficiální kostýmové organizace) pak organizuje soutěže, fanouškovská setkání (cony) i společné projekce filmů. 

Redakční tým CSWU

Historie

10. března 1997 založil Aleš Ptáček (Sovog) Czech Star Wars Page (CSWP) - hostující na serveru atrey.mff.cuni.cz jeho kamaráda Miloše Mádlíka. Stránky byly v češtině a jejich jádrem byly knihy, speciální edice, sběratelství, Epizoda I, inzerce, humor a Mara Jade.

Ke konci dubna 1997 ho jiný kamarád - Adrian Kruger upozornil na to, že Michal Křídlo (Wingman) je také fandou Hvězdných válek a tak se s Michalem dali dohromady. 31. května 1997 udělali společný update, v kterém přibyly nové stránky filmografie, portréty herců a režisérů, G. Lucase, o soundtracích + profil Johna Williamse, midi, zvuky a plakáty.

V říjnu 1997 Sovoga kontaktoval Robert Richter, který je velkým fandou Johna Williamse, se zájmem vytvořit podrobnější stránky o Johnu Williamsovi. 3. listopadu 1997 spatřily světlo světa jeho nové stránky. Později své stránky Robert přesunul jinam, aby je mohl častěji updatovat, stále však byly naší součástí a zapadaly do naší koncepce. V průběhu roku 1998 došlo také k přesunu našich stránek na server firmy ALFA Projekt.

V únoru 1998 se jim ozval Tomáš Stehlík (Grax) a představil nám Coruscant Galactic University (CGU). Jeho stránky byly zaměřené na počítačové hry a techniku. Od té doby si začali s Tomášem intenzivně dopisovat. Později se jim ozval Milan Pavlíček (Discord) ze Star Portu (novinky z webu a rozsáhlé recenze her) a také s ním zahájili společnou korespondenci.

V prosinci přišli s myšlenkou společných stránek, kterou realizovali 1. února 1999, kdy vznikly stránky Czech Star Wars Universe. Tyto stránky jsou skutečným spojením CGU a CSWP a je k nim napojen Star Port jakožto externí stránka s vlastní identitou.

V únoru 1999 byl navázán kontakt s Petrem Zemanem - majitelem domény starwars.cz, který ji nabídl k užívání a bezplatně přesměroval na stránky od 15. února 1999. Koncem července 1999 se na adresu www.starwars.cz stránky přesunuly úplně. Vydržely zde "pobývat" až do konce ledna 2000, kdy se přesunuly na zatím (a snad úplně) definitivní URL - www.cswu.cz

Kromě neustálých změn adresy jsme také občas nuceni stěhovat celý server. Většinou proto, že naše stránky generují vysoký „průtok“ dat. Začínali jsme tedy na jakémsi serveru na ČVUT, odkud jsme se z důvodu špatného přístupu k updatování přesunuli na server firmy ALFA Projekt (u které pracuje Wingman), kde jsme byli trpěni přes rok, ale když začal místní provider účtovat provoz serveru, museli jsme se stěhovat. Zakotvili jsme u firmy CHORCHE, kde jsme vydrželi necelý půlrok, ale ze stejného důvodu jako předtím jsme se museli opět přesunout. Naším dalším hostitelem byl Telenor Internet.

V listopadu 2003 ohlásili Aleš Ptáček i Michal Křídlo přechod do pasivity a vedením byli pověřeni Eliška Vyhnánková (Darth Annaud) na místo Sovoga a Martin Svačinka (Edman Dort) místo Wingmana.

V říjnu 2004 se CSWU zbavuje povinnosti placení hostingu a stěhuje se na vlastní server. Další změna hostingu přichází koncem roku 2011. CSWU si pořizuje placený virtuální server.

V srpnu 2008 zakládáme registrované sdružení CSWU o.s., dostáváme své IČ a jsme připravení být oficiálními partnery se vším potřebným, co se byrokracie týče.

Rok 2015 je rokem změn. V květnu z pozice prezidenta odchází Eliška Vyhnánková a nadále působí jako konzultant. Jako nový prezident je zvolen Jiří Budinský. K další změně dochází v červenci, kdy web CSWU dostává nový responzivní design zaměřený na jednoduchost a plnící nově vytyčené cíle a to stát se hlavním informačním serverem o Hvězdných válkách.